زمان مورد نیاز برای مطالعه :

روسازی بتن غلتکی R.C.C.P

بتن غلتکی روسازی (R.C.C.P ) یک ترکیب بتنی سیمانی پرتلند بدون روانی، شامل سنگدانه های با دانه بندی متراکم، ماسه، مصالح سیمانی و آب می باشد؛ که توسط ماشین‌آلات متداول در روسازی آسفالتی، پخش گردیده و به وسیله غلتک های فلزی چرخ لاستیکی و غلتک های ویبره ای، متراکم می‌شود. بتن غلتکی اولین بار در سال ۱۹۳۰ میلادی در کشور سوئد به عنوان روسازی راه مورد استفاده قرار گرفته است.

روسازی ساخته شده از بتن غلتکی (RCCP) می تواند برای مسیرهای با ترافیک سبک و همچنین مسیرهای با ترافیک سنگین استفاده شود و رویه بتن غلتکی مورد استفاده در این نوع روسازی نسبت به روسازی آسفالتی دارای خصوصیاتی نظیر دوام بیشتر، هزینه های ساخت و اجرای کمتر و تعمیرات و نگهداری در سطوح کمتر می باشد. با توجه به مطالعه صورت گرفته در آزمایشگاه نانو بتن ، ملاحظه می شود که روسازی بتن غلتکی در مقایسه با روسازی انعطاف پذیر که استفاده از آن در ایران رایج است، دارای هزینه به مراتب کمتری می باشد و می توان از مصالح پوزولانی نظیر سرباره آهن و میکروسیلیس که استفاده از آنها در بتن معمولی رایج است، در ساخت بتن غلتکی نیز استفاده کرد. همچنین خرابی های بوجود آمده در روسازی بتن غلتکی در مقایسه با روسازی انعطاف پذیر به ویژه برای مسیرهای با ترافیک سنگین بسیار کمتر هستند. به علاوه برخی از مسائل مربوط به اجرای روسازی بتن غلتکی نظیر زبری سطح راه می تواند بوسیله اعمال یک لایه روکش نازک آسفالتی روی لایه بتن غلتکی و یا سنگ زنی آن برطرف شود.

مزایای روسازی بتن غلتکی (RCCP) نسبت به روسازی آسفالتی

  • رویه های RCCP دارای مقاومت خمشی به اندازه ۲۵% بالاتر از روسازی های آسفالتی دارای لایه اساس تثبیت شده با سیمان در کارخانه می باشند.
  • بتن غلتکی دارای مقاومت بالاتر در برابر سایش است.
  • رویه های ساخته شده از RCCP مقاومت بیشتری در مقابل مواد روغنی و نفتی ریخته شده در سطح راه دارند.
  • بتن غلتکی در مقایسه با بتن آسفالتی دارای مقاومت بیشتر در برابر شرایط آب و هوایی گرم است.

 

توانایی آزمایشی شرکت نانو بتن بر روی بتن غلتکی

  • آزمایش مقاومت فشاری
  • آزمایش مقاومت کششی و خمشی
  • طراحی طرح اختلاط بهینه بر اساس محل استفاده و ویژگی های مورد نظر
  • تجهیزات و امکانات تولید بتن غلتکی (twin shaft mixer batching)

پروژه های اجرا شده توسط شرکت نانو بتن امین در سطح استان قم:

  • پروژه خیابان تعاون بلوار ۷۵ متری عمار یاسر

https://www.nanobetonamin.ir/1399/11/27/%d8%b1%d9%88%d8%b3%d8%a7%d8%b2%db%8c-%d8%a8%d8%aa%d9%86-%d8%ba%d9%84%d8%aa%da%a9%db%8c-r-c-c-p/

این خبر به دست تهیه شده است

عضویت در خبرنامه نانوبتن

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند:

1 نفر

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *